На 19 април 2025 г. Пекин стана арена на нещо много бъдещетично — първият в света полумаратон с хуманоидни роботи! Роботите застанаха рамо до рамо с човешките бегачи и заедно отпрашиха по 21,0975 км маршрут.
137-ото издание на Кантонския панаир показва високотехнологичното лице на китайската индустрия. В първата му фаза акцентът пада върху интелигентното производство и AI продуктите – от роботика до домашна автоматизация. Международните купувачи са впечатлени от технологичния напредък и практическите приложения на “умното” производство.
Пекин бе домакин на първия в света полумаратон за хуманоидни роботи. Над 20 отбора премериха сили по трасето, като най-бърз бе роботът Тиенгун, който завърши състезанието за 2 часа и 40 минути.
През март чуждестранните инвестиции в Китай нараснаха с над 13% на годишна база. Само за първото тримесечие в страната са създадени над 12 600 нови компании с чуждо участие. Най-голям интерес има към електронната търговия, биофармацията и производството на авиационна техника. Инвеститори от АСЕАН, ЕС, Швейцария, Великобритания и Япония продължават да разширяват присъствието си в Китай.
Компанията Anthura от Холандия създава база в Кунмин, където развива нови сортове антуриум и орхидеи. Благодарение на напредъка в търговията и инфраструктурата за доставки, тези цветя вече достигат изключително бързо дори до пазарите на Южна Корея, Индия и Виетнам.
В началото на миналата година в Бразилия имаше сериозни наводнения. В бедствените условия разработеният съвместно от Китай и Бразилия сателит за наблюдение на Земята осъществяваше мониторинг и предаваше изображения на засегнатите райони. Това е изключително важно за оказването помощ и определяне на мерките на бразилското правителство.
Вчера, на 20 април, беше Денят на китайския език в ООН. Още от основаването на световната организация, китайският език е определен като един от шестте официални езика.
Британският министър на финансите Рейчъл Рийвс коментира в интервю за в-к „Телеграф“ търговско-икономическите и инвестиционни отношенията с Китай и защо те са важни за Лондон. Повече за интервюто и за какво е знак то, вижте във видеото.
Днес е Денят на китайския език в ООН. В надписите на оракулските кости, йероглифът „美“ (който значи красота) е във формата на един изправен човек с високо извити пера или подобна украса. В древен Китай се е смятало, че да носиш украшение на главата си е красиво и естетично.
На 17 април бе открито Петото китайско международно изложение за потребителски продукти. На настоящото му издание могат да се видят множество авангардни технологии и иновативни приложения.
През първото тримесечие по китайските железници са превозени 1,074 милиарда пътници, което е увеличение от 5,9% на годишна база. Средният дневен брой на пътнически влакове в страната е 11 266, което е увеличение от 7,4% на годишна база.
Китайският език е един от шестте официални езика на ООН и сред най-разпространените в света. В момента той се преподава в училища и университети в повече от 190 страни по света.
На 19 април в Пекин ще се проведе първият в света полумаратон с хуманоидни роботи.
Сишуанбана е един от районите в Китай с най-голямо разнообразие на етноси, затова е известен и като „музей на етническите култури“. Най-многобройният етнос тук е Дай, а Фестивалът на водата е техният най-голям традиционен празник. На този ден те се пръскат с вода, символ на отмиването на лошото от изминалата и пожелание за по-хубава нова година. Разбира се, за туристите фестивалът е неповторимо
На 5-ото Китайско международно изложение за потребителски продукти бяха показани множество апарати, устройства и решения на местни компании, свързани с икономиката на ниска надморска височина.
БВП на Китай през първото тримесечие е бил 31 875,8 милиарда юана, което е увеличение от 5,4% на годишна база при постоянни цени. Говорител на Държавното статистическо управление каза, че в краткосрочен план налагането на високи мита от страна на САЩ ще окаже известен натиск върху външната търговия и икономиката на страната, но няма да промени цялостната ѝ тенденция към подобряване в дългосрочен
Тазгодишното 137-о издание на Кантонския панаир ще се проведе на три фази от 15 април до 5 май. За първи път в него ще участват над 30 000 изложители, а около 3700 са компаниите, които работят в сферата на дигитални технологии и интелигентно производство и роботика.
Благодарение на дигиталните технологии китайските йероглифи „оживяват“ и „разказват“ своите истории.
Българска делегация от директори на училища от цяла България, ръководена от председателя на Синдиката на българските учители г-жа Янка Такева посети неотдавна Китай, с цел запознаване с образователната система в Поднебесната и обмяна на опит, в контекста на разширяване на бъдещото сътрудничество в областта на образованието. Скоро след завръщането си в България, специално за КМГ, председателят на
Танците и музиката са в ДНК-то на всеки жител на Синдзян. Този сладък бебешки танц ни доказва за пореден път, че хората тук са родени, за да танцуват!