Много негативно настроени западни коментатори и политици писаха, че китайското икономическо чудо се е забавило и няма да постигне някогашните си успехи през 2024 година. Но данните показват друго. През 2024 година китайската икономика постигна значителни успехи, надминавайки очакванията и демонстрирайки своята устойчивост и динамичност. Според данни на Националното статистическо бюро на Китай, брутният вътрешен продукт (БВП) на страната нарасна с 5% на годишна база, достигайки 134,9 трилиона юана (18,4 трилиона долара). Този растеж се дължи на разнообразни фактори, включително силното вътрешно потребление, технологичните иновации и стратегическите инфраструктурни инвестиции.
Руският президент Владимир Путин и Си Дзинпин проведоха видеоразговор, в който обобщиха резултатите от съвместната си работа през 2024 година, а също така очертаха пътя пред двете страни за 2025 година. Първият извод е, че всеобхватното укрепване на отношенията между Русия и Китай е в съответствие със задачите на тяхното развитие. Двете страни споделят хиляди километри граница и взаимодействието между тях на всяко ниво - от търговия, енергетика и икономика до наука, култура и международни отношения, е сериозен локомотив на развитието, не само на двете страни, но и на целия Евроазиатски регион.
В ексклузивно интервю за КМГ в навечерието на Китайската лунна нова година на дървената змия, извънредният и пълномощен посланик на КНР в България Н.Пр. Дай Цинли споделя мнението си по въпроси, свързани както с перспективите и възможностите за сътрудничество между Китай и България през новата 2025 г., така и с ролята и мястото на Китай в решаването на глобалните проблеми на съвременния свят. Тя разказва и за някои по-интересни инициативи, свързани с отбелязването на Годината на Змията – „Пролетния празник“, и отправя най-сърдечните си пожелания към аудиторията на КМГ и към българския народ по този повод.
Тъй като разговорът ни за КМГ е в навечерието на Китайската нова година, българският производствен инженер, експерт и общински съветник от ПП „Възраждане” Радослав Червенков отправя следните думи към своите китайски приятели, към работещите в Китайската медийна група и към целия китайски народ: „Пожелавам на китайския народ да бъде мъдър, да създава приятелства, а не врагове и не на последно място да бъде обединен и единен Китай. Gong Xi Fa Cai !”
Българската редакция на КМГ получи поздравително писмо по случай настъпването на Годината на Змията от д-р Момчил Станишев, директор на ЦНСССКЦИЕ към Министерството на земеделието и храните. В писмото се изразява надежда за дълготраен прогрес в отношенията между Китай и България и пожелания за изграждане на силна основа за дълготрайно сътрудничество.
В съвременния глобален свят, когато икономиките на двете най-големи държави в света — Китай и САЩ — са изцяло взаимозависими, сътрудничеството между тях не е просто възможност, но и необходимост. Добрите отношения между Китай и САЩ могат да се превърнат в основа за глобалното икономическо развитие и стабилност.
„2025 е година на Дървената змия според китайския календар. Елементът на годината е дървото, което съответства на зеления цвят, затова се нарича още и годината на Зелената змия. Истинско значение на символа Си, свързан със змията, е пламък, който се разпростира като змия, пълзейки около горящия материал. Този символ често се нарича „Огнена змия“. Когато пламъкът е спокоен, той е изключително благоприятен, но когато се разраства неконтролируемо, може да доведе до разрушение”, с тези думи, свързани с настъпването на Новата китайска лунна година се обърна Н.Пр. Посланик Дай Цинли към стотиците присъстващи в Китайския културен център български и китайски гости, по време на Празничния фестивал по случай новата китайска лунна година.
Много българи посетиха Китай по различни поводи в юбилейната 75-годишнина от установяване на българо-китайските дипломатически отношения. Представители на различни професии, социални среди, медии, специалисти в областта на дигиталната техника и новите технологии – всички те участваха в различни събития в различни китайски градове и области, още преди Китай да обяви едностранното премахването на визите за няколко страни сред които и България. Специално за КМГ разговаряме с двамата съдружници Мария Георгиева и Свилен Георгиев в българската печатна и дигитална медия „Инглобо Медия”, която е насочена към любопитна и жадна за знания аудитория, свързани с пътувания, изкуство, велики хора, наука и всичко непознато. Девизът на медията е „За един по-интелигентен свят”. В. Кажете ни моля по какъв повод посетихте Китай и какво беше е първото, което ви впечатли когато пристигнахте в Пекин? О. Бяхме поканени за участие в международния медиен семинар в столицата на КНР Пекин и южния град Фуджоу,
2024 година се запомни като период на значителни постижения за Китай, който продължи да доказва себе си като важен играч на международната сцена.
През последните няколко десетилетия Китай е преминал през значителни промени, които не само че са трансформирали страната в икономическа суперсила, но и са утвърдили нейния глобален политически и дипломатически статус. Ролята на Китай в съвременния свят е не само икономическа, но и стратегическа. Китай не се възприема само като важен икономически играч, но и като ключова фигура, която работи активно за насърчаване на световния мир и глобалната стабилност. Китайската външна политика и подходът към международните въпроси отдавна са основани на принципите на мир, уважение към суверенитета на държавите и мултилатерализъм.
Н.Пр. посланик Дай Цинли: „Гигантската панда е най-очарователния дипломатически пратеник на Китай, а вечнозеленият бамбук символизира отношенията между двете страни – устойчиви и стабилни, които успешно преминават през предизвикателствата на международните промени”. В словото си непосредствено преди валидирането на юбилейната пощенска марка, Н.Пр. Дай Цинли, извънреден и пълномощен посланик на КНР в България, подчерта, че често пъти пощенските марки са определяни като визитните картички на дадена държава и представляват своеобразна „микроенциклопедия”, върху която са събрани безброй теми. „През изминалите 75 години Китай и България преминаха заедно през необикновен път, а нашето приятелство устоява на изпитанията на времето и става все по-здраво”, изтъкна посланик Дай Цинли. „Гигантската панда е най-очарователния дипломатически пратеник на Китай, а вечнозеленият бамбук символизира отношенията между двете страни – устойчиви и стабилни, които успешно преминават през предизвикателствата
Хонконг и Макао са уникални места. Повечето от нас ги свързват с лъскави небостъргачи, огромни инфраструктурни проекти, богатство, модерни технологии и забързан начин на живот. Номиналният брутен вътрешен продукт на Хонконг например, е 382,8 милиарда долара и 52,429 долара на глава от населението, с което територията се нарежда на 19-о място в целия свят по този показател. Но зад този успех седи една от най-странните, но уникални политико-юридически формулировки в света, както и дълга и често пъти превратна история, която ще се опитаме да разгледаме.
В края на 2024 година ЦК на Китайската комунистическа партия се събира като един от основните въпроси ще е де факто равносметката за изминалата година на развитие, както и отчитане на резултатите от курса, който Китай пое след Ковид пандемията. А резултатите са видими за целия свят. На фона на бавното и трудно възстановяване от Ковид пандемията, което допълнително се затруднява и от геополитическите конфликти, Китай още повече засили ролята си като локомотив на световния растеж. Днес КНР представлява една трета от световния икономически растеж, както и най-важната брънка в международните логистични вериги.
„С подписването на Декларацията от Тайшан беше учреден Алианс за иновации в модерната аграрна наука и образование „Китай-ЦИЕ“ – с тези думи започва разговорът ни за КМГ с Директора на ЦНСССКЦИЕ, по време на който той споделя мнението си за провелата се преди около месец Среща на местни лидери от инициативата „Китай-ЦИЕ” в китайския град Йентай, за ползотворните разговори с китайски и европейски колеги, за подписването на важни документи и постигането на споразумения за бъдещо сътрудничество в областта на селското стопанство в рамките на инициативата „Китай-ЦИЕ”.
Г-н Кун Линю - съветник по търговските въпроси към посолството на КНР в София е награден по повод активната му работа за свързване на българския и китайския бизнес. Най-старата и утвърдена бизнес-организация в България – Българската търговско-промишлена палата връчи годишните си награди за постижения и добро сътрудничество на своите партньори, с които заедно работят за развитието на бизнеса в България. Така и през настоящата година БТТП спазва своите традиции и връчва призове на най-изявените личности и бизнес-организации.
Директорът на Китайския културен център в София, г-н Хун Хай, отбеляза, че делегацията от Хъбей е първата, която посещава България след въвеждането на новата безвизова политика, и изрази надежда, че събитието ще даде ново начало на сътрудничеството в областта на културата и туризма между двете страни. Бе обърнато внимание и на ролята и значението на представителите на медиите за популяризиране на отношенията в областта на туризма и културата между Китай и България и необходимостта от засилване на журналистическия обмен между двете страни.
Българска делегация от членове на Политическа партия „Възраждане”, ръководена от зам.председателя на Народното събрание Цончо Ганев, бе на посещение в Китай за участие в Симпозиум на представители на политически партии от държавите-членки на ЦИЕ. В ексклузивно интервю за КМГ, непосредствено след завръщането си в България, зам.председателят на 50-то Народно събрание Цончо Ганев, бе любезен да отговори на няколко въпроса и да сподели впечатленията си от визитата в китайската страна, срещите и разговорите с китайски и европейски колеги, както и за изразената от българските представители на ПП „Възраждане” позиция за бъдещето на отношенията между Китай и България.
Разговор за КМГ с д-р Христо Христов - един от най-известните български лекари в областта на ортопедията и травматологията, който споделя мнението си за необходимостта от засилване на сътрудничеството в областта на медицината между България и Китай, за обмена на лекари, а също дава и някои ценни идеи за организирането на различни съвместни инициативи между български и китайски колеги. Разговорът е по повод юбилейната годишнина от дипломатическите отношения между двете страни и е свързан с постоянно нарастващия интерес на българската общественост към китайската медицина от една страна, а от друга – с нарастващата необходимост от повишаване на взаимодействието в областта на медицината между двете страни. Д-р Христо Христов е ортопед-травматолог с над 30-годишна практика като дълги години е работил в Националния републикански център за спешна медицина „Пирогов”, а по-късно и като зав.отделение в други болници. В момента е лекар-консултант към различни лечебни заведения и има частна практи
Корупцията е тежък бич за всички общества по света, както и във всяка епоха. В днешна България борбата с корупцията се е превърнала в основна обществена тема. По цял свят се дават примери с различни западни общества и техните успехи в това направление, но днес вероятно най-адекватната и успешна антикорупционна кампания е подетата в Китайската народна република от президента Си Дзинпин. Само за пример: над 405,000 китайски държавни и партийни служители са били засечени и наказани по един или друг начин във връзка с корупция или други подобни нарушения. Данните са от Централната комисия за дисциплинарна инспекция на Китайската комунистическа партия.
Разговор за КМГ с директора на Център за насърчаване сътрудничеството в областта на селското стопанство между ЦИЕ и Китай д-р Момчил Станишев. В. Д-р Станишев, напоследък в Китай се забелязва активното използване на най-съвременните технологии и дигитализацията, както и на он-лайн търговията в